Annapurna'da çığ kazası

0
687

Annapurna bölgesinde yürüyüş yapan ikisi Nepalli rehber 4 Koreli yürüyüşçüden haber alınamıyor.

Yoğun kar yağışı ile tetiklenen çığ Cuma günü Annapurna trekking pisti boyunca patikaya çarptıktan sonra dört Koreli dahil en az altı yürüyüşçü Kaski bölgesindeki Deurali bölgesinde kayboldu.

Kore Turları ve Trekking Operatörleri Birliği Genel Sekreteri Arjun Paudel’e göre, dört Koreli yürüyüşçü ve iki Nepalli rehber çığda kayboldu. Nepalce rehberlerinin kimliğinin henüz bilinmediğini ekleyerek “Lee, Jeong, Kim ve Jang, iki Nepalli Rehberleri ile birlikte Deurali bölgesi yakınındaki çığda kayboldu” dedi.

Yetkili, ABC yürüyüşüne 15 Ocak’ta başladıklarını da sözlerine ekledi.

Paudel, Trekking rehberinden Ram Saran Shrestha’nın Kaski bölgesindeki Machhapuchhre Kırsal Belediyesi’ndeki Deurali yakınlarında bir çığ düşmesine maruz kaldıklarını bildirildi “Paudel, Annapurna Ana Kampı’na giderken en az üç Tayvanlı ve iki Çinli yürüyüşçünün olay yerinde olduğu tahmin ediliyor.

Pokhara’daki Polis Baş Yardımcısı Vekili Raj Kumar KC, bir polis ekibinin Deurali’ye arama ve kurtarma operasyonlarını yürütmesi için zaten gittiğini söyledi. “Detaylar hala bekleniyor,” diye ekledi.

Paudel, Kore yürüyüşçülerinin ekibinin Katmandu merkezli TravelNet Trekking şirketi tarafından yönetildiğini söyledi.