Covid-19 Normalleşme Sürecinde Faaliyetlerin Başlaması İle ilgili Yönerge

0
78
Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Yeni Tip Koronavirüs dünya genelinde binlerce kişinin ölümüne neden  olmuştur. Pandemi nedeni ile ülkemizde bir takım önlemler ve uygulamalar yürürlüğe girerek ilgili kurumlar tarafından süreç yönetilmiştir.  Bu kapsamda federasyonumuz ve kulüplerimiz bilindiği üzere  bazı faaliyetlerini iptal etmiş bazılarını ise ertelemiştir. 01 Haziran 2020 tarihinden itibaren yeni bir normalleşme sürecine girmiş bulunmaktayız. T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından virüs ile ilgili olarak tedbirler alınarak bazı spor federasyonlarının faaliyetlerine kontrolü olarak izin verilmesi uygun görülmüştür.
Bu kapsamda federasyonumuza bağlı branşlarda kontrolü olarak federasyon ve kulüp faaliyetleri başlayacaktır.  Federasyonumuz ilgili Bakanlıkların ortaya koyduğu kurallar ek olarak federasyonumuz branşlarına özgü yapılacak tüm faaliyetler ile ilgili olarak “TDF COVİD-19 NORMALLEŞME SÜRECİNDE UYULMASI GEREKEN SAĞLIK KURALLARI YÖNERGESİ” yayınlamıştır. Bu yönerge TDF Sağlık Kurulu ve Hukuk Kurulunun yoğun bir şekilde çalışması ile hazırlanmıştır.  Bu yönerge kapsamında faaliyete katılacak olan sporcular için “Kişisel Beyan ve Onay Formu” da oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü genel olarak tüm sporcuların “Antrenmanlar Esnasında Dikkat Edecek Hususlar” ile ilgili kuralları yayınlamıştır. Ayrıca T.C. Sağlık Bakanlığı normalleşme sürecinde “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ni kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu rehberin 30. maddesi özellikle spor ve sporcuları kapsamaktadır.
01 Haziran 2020 tarihinden itibaren federasyonumuza bağlı kulüpler yukarıda belirtilen mevzuatlar ve rehberler kapsamında en üst seviyede kurallara faaliyetlerini sürdürebileceklerdir. Faaliyetlere katılan kişilerin Kişisel Beyan ve Onay Formu’nu dolduruyor olması, lisanslarının vizeli ve güncel olması, sosyal mesafe kurallarına azami önem gösterilmesi sağlıklı bir şekilde faaliyetlerin yapılması açısından önemlidir.
Federasyonumuz en kısa zamanda güncellenmiş faaliyet programını yayınlayacaktır. Başta eğitim faaliyetleri olmak üzere güncellemeler yapılacaktır. Sağlıklı ve Güvenli faaliyetler için kurallara uyulması gerekmektedir.
İlgili dokümanlar ve Kulüplerimizin kullanabileceği uyarı afiş ve el ilanlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;