Federasyonumuz ve Kulüplerimizin Faaliyetlerinde HES Kodu Uygulaması Zorunluluğu

0
39

Federasyonumuz ve federasyonumuza bağlı tescilli kulüplerimizin Kovid-19 Salgın döneminde yapmış olduğu tüm faaliyetlerde HES (Hayat Eve Sığar)  kodu uygulaması zorunlu hale getirilmiştir.

Bu kapsamda Faaliyetin teknik direktörü, antrenörü, yürüyüş lideri veya mihmandarı tarafından faaliyetin başlanılacağı ilk toplanma noktasına gelindiğinde ilk iş olarak lisans kontrolü ile birlikte HES Kodu sorgulaması yapacak ve faaliyet katılım listesine tarih ve saat ile kayıt edecektir. HES kodu olmayan veya HES kodu kırmızı (olumsuz) sporcular bölgeden uzaklaştırılacaktır. Bir günden daha fazla süren etkinliklerde Faaliyetin sorumlusu iki günde bir gerekli gördüğünde hergün HES Kodu kontrolü yaparak zorunlu olan günlük ateş ölçüm tablosuna bu bilgileri kaydedecektir.  Gerekli görüldüğü taktirde veya resmi kurumların talebi olduğunda bu kayıtlar kulüplerimizden istenecektir. Bundan dolayı kayıtların kulüplerimizde arşivlenmesi gerekmektedir. Yapılacak tüm faaliyetler ilgili yönergeye göre yapılmalıdır.

Ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle doğrudan veya mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum ya da kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Kovid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını uygulama üzerinden sorgulayıp kişilerin risk durumlarını görebilirsiniz.

HES Kodunu Nasıl Alırım?

HES kodu üç yöntem ile alınır,

 • Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
 • 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
 • e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,
 • e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz veya 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu SMS ile temin edebilirsiniz.

Covid-19 salgını nedeni ile yeni normaleşmeler kapsamında yapılacak olan eğitim kampımızda tüm sporcularımızın gerekli kişisel önlemleri almaları gerekmektedir.

Türkiye Dağcılık Federasyonu