Ana Sayfa Blog

Youtube Kanalımız ve Instagram Sayfamız açıldı.

0

Youtube Kanalımız ve Instagram Sayfamız açıldı.

https://www.youtube.com/channel/UCFpApd7w0J5QKlH0BqL2Pbw
https://www.instagram.com/tdfizmirtemsilciligi/

Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir Temsilciliği, YouTube ve İnstagram sayfalarımız açıldı.

#evdekal dığımız şu günlerde sosyal medya platformlarımızdan, iletişime ve eğitimlerimize devam etmeye çalışacağız.

YouTube kanalımızdan, hedefimiz en kısa sürede 1000 kişiye erişebilmek. Başta İZSAR eğitimlerimiz olmak ile beraber, diğer eğitim ve bilgilendirmeler için YouTube üzerinden canlı yayın yapabileceğiz.

İnstagram sayfamızdan da kulüplerimizin ve sporcularımızın paylaşımlarının yanı sıra, güncel bilgi, duyuru ve dağcılık camiasından gönderilere yer vereceğiz.

Kollektif bir anlayışla, herkesin katılım sağlayacağına inanıyoruz.

Teşekkürler

Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir Temsilciliği

 

 

Süphan Dağı Kış Tırmanış Faaliyeti (B) Başvuruları

0

Süphan Dağı Kış Tırmanış Faaliyeti (B) Başvuruları

 

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından daha önce ilan edilen Süphan Dağı Tırmanışında başvuru sayısının fazla olması nedeni ikinci bir tırmanışın planlanacağı bildirilmişti. Bu kapsamda  Süphan Dağı Kış Tırmanışı (B) 18-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Tırmanış faaliyetine katılmak isteyen sporcular kulüpleri aracılığı ile DYS üzerinden kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

İlan edilen faaliyet listesinde adı olmayanlar ve tırmanış için uygun ekipmanları olmayan kişiler kesinlikle tırmanışa kabul edilmeyecektir.

Son Başvuru: 16.03.2020 – 17:00

İletişim: Adem Gül – 0 533 323 07 75 İl Temsilcisi

Aranan Şartlar ve Gereklilikler

Süphan Dağı Tırmanışı için

 • TDF Eğitim Talimatı kapsamında (Federasyon veya Kulüp eğitimi-Federasyon onaylı) verilen Kış Dağcılık Eğitimini almış olmak,
 • Kış şartlarında faaliyet yapabilecek ekipman ve malzemeye sahip olmak,
 • Faaliyete katılım 30 sporcu ile sınırlıdır, Kulüp başvuruları öncelikli olup kontenjan kaldığı taktirde  ferdi sporcular kabul edilecektir. Ferdi sporcular dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.
 • Kazma, krampon ve kask bulundurmak,
 • 2020 yılı vizeli lisansa sahip olmak,
 • Faaliyete katılan sporculara herhangi bir ücret ödenmeyecektir.

Batı Torosların Zirvesine İzmir Seferi

0

Batı Toroslar içinde bulunan Beydağları’nın en yüksek zirvesi olan 3086m yüksekliğindeki Kızlar Sivrisi’ne Dokuz Eylül Dağcılık Kulübü’nün organizasyonunda İzmir’den 6 kulüp 16 sporcudan oluşan ekip 8 Mart 2020 Pazar günü, başarılı bir tırmanış yapmışlardır.

Dokuz Eylül Dağcılık Kulübü’nden Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir bölgesi antrenörlerimizden Selbilet YILDIRIM’ın rehberlik ettiği Ekip, Cuma gece yarısından sonra İzmir’den hareket etmiş Cumartesi sabah 06:00’da Antalya Elmalı ilçesine ulaşmışlardır. Büyük Söyle köyü ve takibinde traktör ile bir buçuk saat süren bir yolculuğun ardından, 2 km yürüyerek geceyi geçirecekleri dağ evine yürüyerek ulaşmışlardır. Sabaha karşı 04:00’da zirveye hareket eden ekip, yaklaşık 6 saatlik tırmanışın ardından sabah saat 10:00’da zirveye ulaşmayı başarmışlardır.

16 kişilik ekip dağ evine geri dönüşü tamamlayıp İzmir’e hareket etmişler ve pazar günü gece yarısı 00:00’da İzmir’e ulaşmışlardır.

Katılan sporcular ve kulüpleri

İSMAİL ASLAN, SELBİLET YILDIRIM, SAMİ TEPE, İBRAHİM ERTUĞRUL, MEHMET NAMIK ESEN, SEDAT SEVİL, ALİ HIDIR ÖZ. (DEDAK)


ÜMİT GÖRGÜLÜ SEVİL, TOLGA İSPAHİ, M. NAMIK ESEN. (VERÇENİK)


HASAN ÖZKESER, ERDAL ATICI. (ATADAK)


HAKAN ÖZKAN, SERHAT İPEKLİ. (İGEM)


MURAT ERDOĞAN. (İZMİR TREKKİNG)


NAZLI AKAR, SABAHADDİN TEZEL. (MANİSA SPİL DAĞCILIK)

Katılan tüm sporcuları tebrik ederiz.

Türkiye Dacılık Federasyonu

İzmir İl Temsilciliği

 

Spor Tırmanış Küçükler Lider Türkiye Şampiyonası

0

Spor Tırmanış Küçükler Lider Türkiye Şampiyonası

 

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 2020 Spor Tırmanış Küçükler Bölge Şampiyonaları başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Spor Tırmanış Küçükler Lider Türkiye Şampiyonası katılımcı listesi ilan edilmiştir. Her bölgeden her kategori için ilk 4 sporcu davet edilmiştir.

İzmir’den katılan sporcularımız:

İzmir’i temsil eden ve diğer tüm sporculara başarılar dileriz.

Görevli, Sporcu ve Yarışma Programı

Yarışma Bilgileri

Yarışma Adı: Spor Tırmanış Küçükler Lider Türkiye Şampiyonası

Yarışma Tarihi: 21-22 Mart 2020

Yarışma Yeri: Canik Atatürk Spor Salonu Tırmanma Duvarı, Canik / SAMSUN

İletişim: Hakan OTHAN – 0530 252 4040 (İl Temsilcisi)

Yarışma Kategorileri

Küçük A (2003-2004) Lider

Küçük B (2005-2006) Lider

Küçük C (2007-2008) Üstten Emniyetli

Küçük D (2009-2010) Üstten Emniyetli

Küçük E (2011-2012) Üstten Emniyetli

Notlar:

 1. 2020-2021 YILI VİZELİ SPOR TIRMANIŞ ANTRENÖRLERİ İLE KULÜP GÖREVLİLERİ VE İDARECİLERİ HARİCİNDE (KULÜP TARAFINDAN RESMİ YAZI İLE TDF’YE BİLDİRİLEN) HİÇ KİMSE ANTRENÖRLER İÇİN AYRILAN ALANA ALINMAYACAKTIR (BİLDİRİM İÇİN SON BAŞVURU 17 MART)
 2. KAYIT KABUL: SAAT 30-09.00; TEKNİK TOPLANTI: 09.00-09.30
 3. Yarışmaya katılacak olan sporcular 2020 yılı vizeli lisanslarını yarışmaya getirmelidir.
 4. Teknik Toplantılar yarışma alanında yapılacaktır. Teknik toplantıya katılım zorunludur. Toplantıya sporcular ya da temsilcileri katılabilir.
 5. Teknik toplantıya katılmayanlar diskalifiye edilir.
 6. Türkiye ve Bölgesel Şampiyona serileri IFSC ve TDF kurallarıyla ulusal, İl ve aday hakemlerin idaresinde; ulusal, rota ve stajyer rota yapıcılar eşliğinde yapılacaktır.
 7. Şampiyonalarda 1. 2. ve 3. dereceleri alan sporculara madalya verilecektir.
 8. Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından sadece Türkiye Şampiyonalarında resmiyet kazanmış kategorilerde ilk üçe giren sporculara (Kendi kulübünün bağlı olduğu ile göre) yol ücreti ve harcırah ödenecektir.
 9. Sporculara, idarecilere ve antrenörlere Federasyon tarafından hiçbir ödeme yapılmayacaktır.
 10. Sporcular, idareciler ve antrenörler Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü imkânları ile yarışmalara katılabilirler.

PETZL TED Boulder Cup 4 Yarışması

0

PETZL TED Boulder Cup 4 Yarışması

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun onay ve destekleriyle TED Spor Kulübü’nün geleneksel olarak organize ettiği PETZL TED Boulder Cup 4 yarışması,  7-8 Mart 2020 tarihlerinde TED Spor Kulübü, Tarabya/İstanbul’da gerçekleşecektir. Yarışma Ulusal nitelikte olup, herkese açıktır. Büyükler, Kırk Yaş Üzeri ve Çiçeği Burnunda olarak üç kategoride yapılacak yarışmanın ilk günü 20-30 rotada ve 2-3 saat içinde serbest denemelerden oluşan bir eleme turu olacak. İkinci gün ise Büyükler kategorisinde finaller yapılacak. Ayrıca yarışma süresince Slackline(ipte yürüme), çocuklara tırmanış etkinliği ve bir çok farklı workshop ve aktivite, yiyecek/içecek ikramlar ücretsiz olarak yapılacaktır.

Yarışmaya kayıtlar online olarak aşağıdaki link üzerinden yapılmaktadır. Yarışmaya kayıt olabilmek ve duyuruları takip etmek için:

https://www.facebook.com/tedbouldercup/

instagram: @tedbouldercup

Yarışmanın rota yapıcıları: 

IFSC Şef Rota Yapıcı: Tomasz Oleksy

Ulusal Şef Rota Yapıcı: Uğur Yılmaz

Ulusal Rota Yapıcı: Evren Karadağ

Yarışmada TDF Ulusal ve Bölgesel hakemleri görev alacaklardır.

Dereceye girenlere altın ödülü ve sponsorlardan hediyeler verilecektir. Ayrıca Büyükler Kategorisinde finale kalan 4, 5,ve 6. Sporculara harcırah ve hediyeler verilecektir.

TED Boulder Cup yarışması Türkiye Dağcılık Federasyonu Spor Tırmanış faaliyet programında yer almaktadır.

Tüm sporcularımıza başarılar dileriz.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

0

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

Kadınlar hayatımızın en özel varlıkları… Kimi annemiz, kimi hayatımızın en büyük aşkı, kimi arkadaşımız, kimi ise göz bebeği kızımız… Kadınlara ithaf edilen o kadar özel günün arasında en önemli gündür belki de Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Haklarından vaz geçmeyen, inancını ve kendine güvenini asla kaybetmeyen güçlü kadınlarımız.

Fakat sadece Kadınlar Günü’nde değil, yaşamımızda fark yaratan kadınları her gün başınızın tacı edin. Onlardan alınan ilhamla dünyanın daha güzel bir yer haline geldiğini unutmayın.

Dünyada her şey kadının eseridir…..

Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Dağcılık Federasyonu

İzmir İl Temsilciliği

NOT: Kapak resminde yer alan kadın dağcı, Junko Tabei, Japon kadın dağcı. 1975 yılında dünyanın en yüksek dağı Everest’e tırmanarak buraya varan ilk kadın dağcı olarak tarihe geçmiştir. 1992’de ise Tabei, 7 Zirveler olarak bilinen, 7 kıtadaki en yüksek 7 dağa çıkarak buralara tırmanan ilk kadın dağcı unvanını almıştır. Junko Tabei 2016 yılında ülkesi Japanyo’da 77 yaşında hayatını kaybetmiştir.

TDF İZSAR – Kış Dağcılığı Kamp Yeri seçimi ve Kamp Malzemeleri Eğitimi

0

Değerli Arkadaşlar

TDF İZSAR Eğitimlerine 05 Mart 2020 Perşembe günü saat 19.00- 21.00 aralığında TDF İzmir İl Temsilciliği çalışma ofisi, 895 Sokak No.5 Metal İşhanı D:203 Konak İZMİR adresinde devam ediyor.

Antrenör : Sedat Taş

Eğitim konusu : Kış Dağcılığı Kamp Yeri seçimi ve Kamp malzemeleri

TDF İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ

EKOLOJİK OKURYAZARLIK SEMİNERİ

0

ZEYTİN OKULU

EKOLOJİK OKURYAZARLIK SEMİNERİ

17 Mart 2020 Salı

 

Çağımızda karşı karşıya olduğumuz en önemli sorunlardan birisi, sürdürülebilir yaşam biçimlerini ve bu yönde faaliyet gösteren toplulukları tasarlamak, hayata geçirebilmektir. Sürdürülebilirlik; gerek doğayla/gezegenimizle kurulan ilişkide gerekse sosyal ve ekonomik anlamda “iyi” bir yaşam tasarımına ilişkin toplumsal tahayyüldeki temel değerlere ve pratiklere işaret etmektedir. 2015 yılında kabul edilen ve gelecek on beş yıl içinde (2030 yılına kadar) tüm ülkelere yönelik sürdürülebilir bir kalkınma yol haritası oluşturan küresel hedefler de benzer şekilde ekonomik, sosyal ve ekolojik boyutları içermektedir. İnsanlık, Gezegen, Adalet ve Barış değerlerini ön plana çıkaran bu kapsamlı küresel anlaşmanın temel sloganı “hiç kimsenin geride bırakılmayacağıdır!”

 

Küresel hedeflerin uluslararası gündemin genel çerçevesini oluşturmasından bu yana; Birleşmiş Milletler kurumları,  sivil toplum örgütleri, yerel belediyeler, çeşitli eğitim kurumları gibi aktörlerce yürütülen sürdürülebilirlik için eğitim girişimleri artarak devam etmektedir.

Ekolojik okuryazarlık da bir sürdürülebilir yaşam eğitimidir ve sürdürülebilirliğin ekolojik boyutuna odaklanmaktadır. Doğanın, yeryüzünde hayatı milyarlarca yıldır mümkün kılan ekolojik süreçlerinin temel işleyiş prensiplerini öğretmeyi ve bu süreçlerle uyumlu olabilecek yaşam biçimleri tasarlayıp hayata geçirilebilmesi için ilham vermeyi ve farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Bu seminer bir okuryazarlık eğitimi olarak; insanların doğanın kendine özgü dilini anlamalarını, yaşamalarını dolayısıyla doğayla zedelenmiş olan ilişkinin ve iletişimin yeniden hayata geçirilmesini hedeflemektedir. Ekolojik sistemlerin işleyiş ilkelerini ve gezegenimizin kritik sınırlarını kavramış, bunları sürdürülebilir topluluklar oluşturmak için kullanan ve doğayla uyumlu yaşamayı ilke edinmiş kişiye  ekolojik okuryazar denmektedir

Karaburun Zeytin Okulu eğitmenleri, son dört yıldır, ekolojik okuryazarlık eğitimi ve seminerlerini çeşitli kuruluşlara ve her düzeyden ve yaştan katılımcılara yönelik olarak devam ettirmektedir. Ekolojik okuryazarlık ekibi olarak Prof. Dr. R. Funda Barbaros, Doç. Dr. Meneviş Uzbay Pirili,  Dr. Özge Kozal, Dr. Pınar Börü ve Selin Tunçer tarafından verilen seminerlerde,  insan-doğa etkileşimi, süregelen ekolojik sorunlar ve olası çözümler, bu doğrultudaki uluslararası gündem gibi konular ele alınmaktadır. Aynı zamanda ekoloji boyutunun da ötesine geçilerek,  katılımcıların gerek bireysel yaşamlarını gerekse kent yaşamını kavrayışlarında yeni bakış açıları kazanmaları ve böylelikle “iyi yaşamın” olanaklarına dair ufkun ve yaratıcılığın gelişmesi umut edilmektedir.

 

Türkiye Dağcılık Federasyonu

İzmir İl Temsilcisi

Siyami ÇETİN

Atıkların doğaya verdiği zarar ve yok olma zamanları neler?

0

Dünyamız, üzerinde yaşayan milyarlarca canlıya ev sahipliği yaptığı gibi, aynı zamanda, insanların ürettikleri milyonlarca eşyaya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu eşyaların, belli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Doğaya atılan bazı eşyalar, dünya üzerinde aylarca, yıllarca kalır ve yok olmaz. Bu da hem çevre kirliliğine yol açtığı gibi, dünyaya da zarar vermektedir. Hangi atık, doğada ne kadar sürede kaybolur, bilinmesi gerekir.

Son yıllarda ülkemizde yapılan, geri dönüşüm çalışmaları sayesinde, cam, kâğıt gibi atıklar, hem ekonomiye katkı sağlamak, hem de dünyanın bu atıklardan zarar görmesini engellemek için çeşitli yerlerde geri dönüşüm çalışmaları yapılmaktadır. Atıklar, doğaya ve suya zarar vermektedir. Suya atılan atıklar balıklar tarafından yutulmakta veya saçtığı mikroplar sebebiyle suyu kirleterek, canlıların yaşamasına elverişsiz bir ortam yaratmaktadır. Aynı şekilde, doğaya atılan atıklar da toprağı kirleterek verimliliği azaltmaktadır.

Atıkların çevreye zarar vermesini engellemek için yapılacak birkaç şey bulunmaktadır. Örneğin cam şişeleri ayrı, kâğıtları ayrı, plastik şişeleri ayrı koyarak, geri dönüşüme gitmesini sağlamak bunların başında gelmektedir. Çevreye atıklar atılmamalıdır. Fabrika atıkları, evsel atıklar, hastane atıkları ayrıştırılıp, uygun yerlere bırakılmalıdır. Çocuklara, çevrenin ne kadar önemli olduğu ve doğaya çöp atılmaması gerektiği öğretilmelidir.

Atıklar, Evsel Ve Kentsel Atıklar, Endüstriyel Atıklar diye ikiye ayrılır. Endüstriyel atıklar çevreyi en çok kirleten atıkların başında gelir. Fabrika gibi yüksek hacimli atık üreten sistemlerin atıkları, döküldükleri yeşillik alan, dere veya göl gibi doğal güzelliklerin ve içerisinde yaşayan hayvanların yok olmasına sebep olur.

Cam Ne Zaman Çürür? Cam Atıklar Ne Zaman Yok Olur?

Cam atıklar, doğada en geç kaybolan üründür. 4000 yıl sonra, doğadan anca kaybolurlar. Cam atıkların mutlaka geri dönüşüme kazandırılması ve hem çevreye hem de ekonomiye katkısı sağlanmalıdır.

Plastik Ne Zaman Çürür?

Plastik doğada, en az 1000 yıl gibi bir sürede kaybolur. Ayrıca plastik atıklar, çevreye en çok zarar veren atıklardandır. Plastik poşetler, plastik şişeler de doğada geç kaybolur.

Hangi Atık Doğada Ne Zaman Kaybolur?

Atıkların doğada kayboluş süreleri, aslında malzemesinin ne kadar kaliteli veya sağlam olduğuyla alakalıdır. Atılan atık ne kadar sağlam ve kaliteliyse, doğada o kadar geç kaybolur. Aşağıda hangi maddelerin, doğada ne kadar süre içerisinde kaybolacağının bilgileri yer almaktadır.

1 adet kalem pil 4m2 toprağı kullanılamaz hale getirebilir.

Poliüretan Maddeler ( sentetik fiberler, prezervatifler, yapıştırıcılar, halıların alt kısmı ve sert plastik contalar); 1000 yıl
Strafor malzemesi; +2.000.000 yıl
Telefon kartları; 1000 yıl
Plastik Torba; 1000 yıl
Plastik tabaklar; 500 yıl
Bebek Bezi; 550 yıl
Pet şişeler; 400 yıl
Alüminyum; 100 yıl
Çakmak; 100 yıl
Kutu kola; 10 yıl
Sakız; 5 yıl
Sigara İzmariti; 1 yıl
Gazete; 3 ay

İçtiğiniz suyun pet şişesini doğada bırakıyorsanız eğer, içine torununuzun torununun torununa da bir mesaj yazıp bırakmayı unutmayın!!!! 

X